Digenis Morfou – Chalkanoras Idaliou
Ultimele 5 / 5: Digenis Morfou marchează 1.0 și primește 1.0. Chalkanoras Idaliou 0.8 / 1.2.
1X2, fără marjă
Gazdă 40% · Egal 28% · Oaspete 33%
Goluri / meci
1.0 + 0.8
Peste 2.5
1.72 · forma 40% / 20%
GG
Da 1.60 · Nu 2.20
Analiză Digenis Morfou – Chalkanoras Idaliou
Digenis Morfou o primește pe Chalkanoras Idaliou duminică, 18 octombrie, ora 15:30 (ora României), în Divizia 2 (Cipru). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Digenis Morfou are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 5 goluri marcate și 5 goluri primite (1,0 marcate și 1,0 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Chalkanoras Idaliou are un bilanț de 1-2-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,00 puncte pe meci, cu 4 goluri marcate și 6 goluri primite (0,8 marcate și 1,2 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 20% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele au exact aceeași medie de puncte pe meci.
În ultimele 4 întâlniri directe din baza noastră, Digenis Morfou a câștigat 1, Chalkanoras Idaliou a câștigat 1, iar 2 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 3,5 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 3 din 4 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 3 din 4. Ultima întâlnire, pe 18.03.2026, s-a terminat Digenis Morfou 0–0 Chalkanoras Idaliou.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 2.27 / 3.25 / 2.75. După ce scoatem marja (aproximativ 11,2% pe piața asta), rămân 40% pentru Digenis Morfou, 28% pentru egal și 33% pentru Chalkanoras Idaliou. Piața vede un meci echilibrat. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.72 și sub 2.5 la 2.00, adică 54% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.60 și Nu la 2.20.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,10 – 0,90) și cele deduse din cote (1,49 – 1,34) și ajunge la 1,30 goluri estimate pentru Digenis Morfou și 1,12 pentru Chalkanoras Idaliou, adică 2,42 în total. Cu aceste valori, Digenis Morfou câștigă în 41% din cazuri, egalul iese în 27%, iar Chalkanoras Idaliou câștigă în 32%. Peste 2.5 goluri are 44%, GG are 49%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,9%.
| Indicator | Digenis Morfou | Chalkanoras Idaliou |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 1-2-2 | 1-2-2 |
| Puncte / meci | 1,00 | 1,00 |
| Goluri marcate (medie) | 5 (1,0) | 4 (0,8) |
| Goluri primite (medie) | 5 (1,0) | 6 (1,2) |
| % Peste 2.5 | 40% | 20% |
| % GG | 60% | 20% |
| Victorii H2H (4 meciuri) | 1 | 1 |
| Goluri estimate (model) | 1,30 | 1,12 |
| Șanse de victorie (model) | 41% | 32% |
Goluri estimate
1,30 – 1,12 · total 2,42
1X2 model
41% · 27% · 32%
Peste 2.5 model
44% · cotă corectă 2.27
GG model
49% · cotă corectă 2.04
Sub 2.5: 56% · Peste 2.5: 44% · total goluri în 90 de minute
| Digenis Mor. ↓ / Chalkanoras. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 8,9 | 10,0 | 5,6 | 2,1 | 0,6 | 0,1 |
| 1 | 11,6 | 12,9 | 7,3 | 2,7 | 0,8 | 0,2 |
| 2 | 7,5 | 8,4 | 4,7 | 1,8 | 0,5 | 0,1 |
| 3 | 3,3 | 3,6 | 2,0 | 0,8 | 0,2 | 0,0 |
| 4 | 1,1 | 1,2 | 0,7 | 0,2 | 0,1 | 0,0 |
| 5 | 0,3 | 0,3 | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Digenis Morfou, coloane = goluri Chalkanoras Idaliou.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 2,00 goluri, cotele doar 2,83. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,2% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Istoricul spune altceva. Întâlnirile directe au avut în medie 3,5 goluri, față de 2,42 cât estimează modelul acum.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă 1X are 68% în model (cotă corectă 1.47), dar cota 1.34 e sub ea, deci plătește prea puțin. Sub 2.5 goluri are 56% în model (cotă corectă 1.79), iar cota 2.00 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,9%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
| Data | Meci | Pauză | Final |
|---|---|---|---|
| 18.03.26 | Digenis Morfou – Chalkanoras Idaliou | 0–0 | 0–0 |
| 31.01.26 | Chalkanoras Idaliou – Digenis Morfou | — | 2–2 |
| 28.11.25 | Digenis Morfou – Chalkanoras Idaliou | 1–1 | 3–2 |
| 11.01.25 | Chalkanoras Idaliou – Digenis Morfou | 0–1 | 3–2 |
Întrebări frecvente
La ce oră începe Digenis Morfou – Chalkanoras Idaliou?
Meciul începe duminică, 18 octombrie, ora 15:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Digenis Morfou – Chalkanoras Idaliou?
Meciul face parte din Divizia 2 (Cipru). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Digenis Morfou – Chalkanoras Idaliou?
Cotele 1X2 sunt 2.27 / 3.25 / 2.75. Fără marjă, asta înseamnă 40% pentru Digenis Morfou, 28% egal și 33% pentru Chalkanoras Idaliou, deci un meci echilibrat.
Câte goluri se așteaptă în Digenis Morfou – Chalkanoras Idaliou?
Modelul nostru estimează 2,42 goluri (1,30 pentru Digenis Morfou, 1,12 pentru Chalkanoras Idaliou). Peste 2.5 goluri are 44%, GG are 49%, iar cel mai probabil scor este 1–1.