Bury – Harrogate Town
Ultimele 5 / 5: Bury marchează 2.6 și primește 1.6. Harrogate Town 2.0 / 1.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 27% · Egal 25% · Oaspete 48%
Goluri / meci
2.6 + 2.0
Peste 2.5
1.49 · forma 80% / 60%
GG
Da 1.49 · Nu 2.45
Analiză Bury – Harrogate Town
Bury o primește pe Harrogate Town sâmbătă, 17 octombrie, ora 14:30 (ora României), în FA Cup (Anglia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
Bury are un bilanț de 3-1-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,00 puncte pe meci, cu 13 goluri marcate și 8 goluri primite (2,6 marcate și 1,6 primite în medie). În 80% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Harrogate Town are un bilanț de 4-0-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,40 puncte pe meci, cu 10 goluri marcate și 5 goluri primite (2,0 marcate și 1,0 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Pe formă, echipele sunt apropiate: diferența e de doar 0,40 puncte pe meci.
Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.40 / 3.70 / 1.90. După ce scoatem marja (aproximativ 9,1% pe piața asta), rămân 27% pentru Bury, 25% pentru egal și 48% pentru Harrogate Town. Favorită e Harrogate Town. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.49 și sub 2.5 la 2.37, adică 61% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.49 și Nu la 2.45.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (1,80 – 1,80) și cele deduse din cote (1,33 – 1,84) și ajunge la 1,57 goluri estimate pentru Bury și 1,82 pentru Harrogate Town, adică 3,39 în total. Cu aceste valori, Bury câștigă în 34% din cazuri, egalul iese în 22%, iar Harrogate Town câștigă în 44%. Peste 2.5 goluri are 66%, GG are 66%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 9,6%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 7 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.
| Indicator | Bury | Harrogate Town |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 5 | 5 |
| V-E-Î | 3-1-1 | 4-0-1 |
| Puncte / meci | 2,00 | 2,40 |
| Goluri marcate (medie) | 13 (2,6) | 10 (2,0) |
| Goluri primite (medie) | 8 (1,6) | 5 (1,0) |
| % Peste 2.5 | 80% | 60% |
| % GG | 80% | 40% |
| Goluri estimate (model) | 1,57 | 1,82 |
| Șanse de victorie (model) | 34% | 44% |
Goluri estimate
1,57 – 1,82 · total 3,39
1X2 model
34% · 22% · 44%
Peste 2.5 model
66% · cotă corectă 1.52
GG model
66% · cotă corectă 1.52
Sub 2.5: 34% · Peste 2.5: 66% · total goluri în 90 de minute
| Bury ↓ / Harrogate T. → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 3,4 | 6,1 | 5,6 | 3,4 | 1,5 | 0,6 |
| 1 | 5,3 | 9,6 | 8,8 | 5,3 | 2,4 | 0,9 |
| 2 | 4,2 | 7,6 | 6,9 | 4,2 | 1,9 | 0,7 |
| 3 | 2,2 | 4,0 | 3,6 | 2,2 | 1,0 | 0,4 |
| 4 | 0,9 | 1,6 | 1,4 | 0,9 | 0,4 | 0,1 |
| 5 | 0,3 | 0,5 | 0,4 | 0,3 | 0,1 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri Bury, coloane = goluri Harrogate Town.
Factori de risc
- Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
- Apărare vulnerabilă: Bury. Bury primește 1,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 9,1% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Meci de cupă. În cupe apar rotații și meciuri decise la general, iar modelul calculează doar cele 90 de minute.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Niciun rezultat nu iese clar în față: Bury 34%, egal 22%, Harrogate Town 44%. Peste 2.5 goluri are 66% în model (cotă corectă 1.52), iar cota 1.49 e în linie cu ea. Ambele marchează (GG) are 66% în model (cotă corectă 1.52), iar cota 1.49 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (9,6%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Pauză 1.5
Cornere 9.5
Nu avem H2H legat de meciul ăsta.
Întrebări frecvente
La ce oră începe Bury – Harrogate Town?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 14:30, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă Bury – Harrogate Town?
Meciul face parte din FA Cup (Anglia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre Bury – Harrogate Town?
Cotele 1X2 sunt 3.40 / 3.70 / 1.90. Fără marjă, asta înseamnă 27% pentru Bury, 25% egal și 48% pentru Harrogate Town, cu Harrogate Town favorită la cota 1.90.
Câte goluri se așteaptă în Bury – Harrogate Town?
Modelul nostru estimează 3,39 goluri (1,57 pentru Bury, 1,82 pentru Harrogate Town). Peste 2.5 goluri are 66%, GG are 66%, iar cel mai probabil scor este 1–1.