Sâmbătă17 octombrie
Live 263 Pune pont

KenyaKenya · Premier League

APS Bomet FC – Gor Mahia

APS Bomet FC
EEVVV
0 – 1 88′
Gor Mahia
VÎÎÎE
15.50 X3.85 21.49
1X2.25 X21.08 121.18

Ultimele 5 / 5: APS Bomet FC marchează 1.4 și primește 0.4. Gor Mahia 1.4 / 2.6.

1X2, fără marjă

Gazdă 16% · Egal 23% · Oaspete 60%

Goluri / meci

1.4 + 1.4

Peste 2.5

2.10 · forma 20% / 60%

GG

Da 2.27 · Nu 1.57

Analiză APS Bomet FC – Gor Mahia

APS Bomet FC – Gor Mahia se joacă acum, în Premier League (Kenya), cu start sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:00. Mai jos e analiza de dinainte de meci: forma recentă, întâlnirile directe, ce spun cotele și un model Poisson care estimează golurile și scorurile probabile.

APS Bomet FC are un bilanț de 3-2-0 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 2,20 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 2 goluri primite (1,4 marcate și 0,4 primite în medie). În 20% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 40% au înscris ambele echipe. Gor Mahia are un bilanț de 1-1-3 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 0,80 puncte pe meci, cu 7 goluri marcate și 13 goluri primite (1,4 marcate și 2,6 primite în medie). În 60% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 80% au înscris ambele echipe. Pe formă, APS Bomet FC stă mai bine, cu o diferență de 1,40 puncte pe meci.

În ultimele 2 întâlniri directe din baza noastră, APS Bomet FC a câștigat 1, Gor Mahia a câștigat 1, iar 0 s-au terminat la egalitate. S-au marcat în medie 4,0 goluri pe meci, ambele echipe au marcat în 2 din 2 partide, iar peste 2.5 goluri a ieșit în 2 din 2. Ultima întâlnire, pe 15.02.2026, s-a terminat APS Bomet FC 1–2 Gor Mahia.

La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 5.50 / 3.85 / 1.49. După ce scoatem marja (aproximativ 11,3% pe piața asta), rămân 16% pentru APS Bomet FC, 23% pentru egal și 60% pentru Gor Mahia. Favorită e Gor Mahia. Peste 2.5 goluri e cotat la 2.10 și sub 2.5 la 1.64, adică 44% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 2.27 și Nu la 1.57.

Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (2,00 – 0,90) și cele deduse din cote (0,74 – 1,69) și ajunge la 1,37 goluri estimate pentru APS Bomet FC și 1,30 pentru Gor Mahia, adică 2,67 în total. Cu aceste valori, APS Bomet FC câștigă în 39% din cazuri, egalul iese în 26%, iar Gor Mahia câștigă în 35%. Peste 2.5 goluri are 50%, GG are 54%, iar cel mai probabil scor exact este 1–1, cu 12,3%. Față de case, modelul îi dă gazdei cu 23 puncte procentuale mai mult, pentru că forma recentă trage în altă direcție decât cotele.

Statistici-cheie
IndicatorAPS Bomet FCGor Mahia
Meciuri analizate55
V-E-Î3-2-01-1-3
Puncte / meci2,200,80
Goluri marcate (medie)7 (1,4)7 (1,4)
Goluri primite (medie)2 (0,4)13 (2,6)
% Peste 2.520%60%
% GG40%80%
Victorii H2H (2 meciuri)11
Goluri estimate (model)1,371,30
Șanse de victorie (model)39%35%

Goluri estimate

1,37 – 1,30 · total 2,67

1X2 model

39% · 26% · 35%

Peste 2.5 model

50% · cotă corectă 2.00

GG model

54% · cotă corectă 1.85

Distribuția golurilor
7%0
18%1
25%2
22%3
15%4
13%5+

Sub 2.5: 50% · Peste 2.5: 50% · total goluri în 90 de minute

Scoruri probabile
APS Bomet FC ↓ / Gor Mahia →012345
0 6,9 9,0 5,9 2,5 0,8 0,2
1 9,5 12,3 8,0 3,5 1,1 0,3
2 6,5 8,4 5,5 2,4 0,8 0,2
3 3,0 3,9 2,5 1,1 0,4 0,1
4 1,0 1,3 0,9 0,4 0,1 0,0
5 0,3 0,4 0,2 0,1 0,0 0,0

Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri APS Bomet FC, coloane = goluri Gor Mahia.

Factori de risc

  • Forma e pe 5 meciuri. Mediile vin din ultimele 5 meciuri ale fiecărei echipe, din orice competiție. Un adversar mult mai slab sau mai tare poate umfla sau dezumfla cifrele.
  • Apărare vulnerabilă: Gor Mahia. Gor Mahia primește 2,6 goluri pe meci în ultimele 5 partide, ceea ce ține deschisă varianta cu multe goluri.
  • Favorit fără formă. Gor Mahia e favorită la case, dar a câștigat doar 1 din ultimele 5 meciuri.
  • Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,3% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
  • Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.

Verdict

Niciun rezultat nu iese clar în față: APS Bomet FC 39%, egal 26%, Gor Mahia 35%. Peste 1.5 goluri are 75% în model (cotă corectă 1.33), iar cota 1.34 e în linie cu ea. Scorul cel mai probabil: 1–1 (12,3%).

GoluriApărareVictoriiPeste 2.5GG

gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model

Comparație
1.4
Goluri / meci
1.4
0.4
Primite / meci
2.6
60%
Victorii
20%
20%
Peste 2.5
60%
40%
GG
80%

Întrebări frecvente

La ce oră începe APS Bomet FC – Gor Mahia?

Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 15:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.

În ce competiție se joacă APS Bomet FC – Gor Mahia?

Meciul face parte din Premier League (Kenya). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.

Ce spun cotele despre APS Bomet FC – Gor Mahia?

Cotele 1X2 sunt 5.50 / 3.85 / 1.49. Fără marjă, asta înseamnă 16% pentru APS Bomet FC, 23% egal și 60% pentru Gor Mahia, cu Gor Mahia favorită la cota 1.49.

Câte goluri se așteaptă în APS Bomet FC – Gor Mahia?

Modelul nostru estimează 2,67 goluri (1,37 pentru APS Bomet FC, 1,30 pentru Gor Mahia). Peste 2.5 goluri are 50%, GG are 54%, iar cel mai probabil scor este 1–1.

Alte meciuri din Premier League
18.10
15:00
Shabana – Nairobi United 2.372.95
14.10
16:00
AFC Leopards – Bandari 0–0
13.10
19:00
Gor Mahia – Muranga Seal 4–2