AO Platanias – Atsalenios
Ultimele 3 / 5: AO Platanias marchează 0.3 și primește 1.0. Atsalenios 1.2 / 1.0.
1X2, fără marjă
Gazdă 23% · Egal 27% · Oaspete 50%
Goluri / meci
0.3 + 1.2
Peste 2.5
1.95 · forma 0% / 40%
GG
Da 1.83 · Nu 1.87
Analiză AO Platanias – Atsalenios
AO Platanias o primește pe Atsalenios sâmbătă, 17 octombrie, ora 16:00 (ora României), în Gamma Ethniki (Grecia). Mai jos găsești analiza noastră pentru meci: forma recentă a celor două echipe, întâlnirile directe, ce spun cotele caselor de pariuri și un model Poisson care estimează câte goluri pot apărea și care sunt scorurile cele mai probabile. Toate procentele de pe pagină vin din același calcul, așa că le poți compara direct între ele.
AO Platanias are un bilanț de 0-1-2 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 3 meciuri, adică 0,33 puncte pe meci, cu 1 gol marcate și 3 goluri primite (0,3 marcate și 1,0 primite în medie). În 0% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 33% au înscris ambele echipe. Atsalenios are un bilanț de 2-2-1 (victorii-egaluri-înfrângeri) în ultimele 5 meciuri, adică 1,60 puncte pe meci, cu 6 goluri marcate și 5 goluri primite (1,2 marcate și 1,0 primite în medie). În 40% dintre aceste meciuri s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în 60% au înscris ambele echipe. Pe formă, Atsalenios stă mai bine, cu o diferență de 1,27 puncte pe meci.
Nu avem întâlniri directe recente între cele două echipe în baza noastră, așa că analiza se sprijină pe forma fiecăreia și pe cote.
La casele de pariuri, cotele 1X2 sunt 3.90 / 3.35 / 1.80. După ce scoatem marja (aproximativ 11,0% pe piața asta), rămân 23% pentru AO Platanias, 27% pentru egal și 50% pentru Atsalenios. Favorită e Atsalenios. Peste 2.5 goluri e cotat la 1.95 și sub 2.5 la 1.77, adică 48% șanse pentru peste 2.5, fără marjă. Pentru GG, Da e la 1.83 și Nu la 1.87.
Modelul nostru face media între golurile sugerate de formă (0,67 – 1,10) și cele deduse din cote (1,00 – 1,58) și ajunge la 0,83 goluri estimate pentru AO Platanias și 1,34 pentru Atsalenios, adică 2,17 în total. Cu aceste valori, AO Platanias câștigă în 23% din cazuri, egalul iese în 28%, iar Atsalenios câștigă în 49%. Peste 2.5 goluri are 37%, GG are 42%, iar cel mai probabil scor exact este 0–1, cu 15,3%.
| Indicator | AO Platanias | Atsalenios |
|---|---|---|
| Meciuri analizate | 3 | 5 |
| V-E-Î | 0-1-2 | 2-2-1 |
| Puncte / meci | 0,33 | 1,60 |
| Goluri marcate (medie) | 1 (0,3) | 6 (1,2) |
| Goluri primite (medie) | 3 (1,0) | 5 (1,0) |
| % Peste 2.5 | 0% | 40% |
| % GG | 33% | 60% |
| Goluri estimate (model) | 0,83 | 1,34 |
| Șanse de victorie (model) | 23% | 49% |
Goluri estimate
0,83 – 1,34 · total 2,17
1X2 model
23% · 28% · 49%
Peste 2.5 model
37% · cotă corectă 2.70
GG model
42% · cotă corectă 2.38
Sub 2.5: 63% · Peste 2.5: 37% · total goluri în 90 de minute
| AO Platanias ↓ / Atsalenios → | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 11,4 | 15,3 | 10,3 | 4,6 | 1,5 | 0,4 |
| 1 | 9,5 | 12,7 | 8,5 | 3,8 | 1,3 | 0,3 |
| 2 | 3,9 | 5,3 | 3,5 | 1,6 | 0,5 | 0,1 |
| 3 | 1,1 | 1,5 | 1,0 | 0,4 | 0,1 | 0,0 |
| 4 | 0,2 | 0,3 | 0,2 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
| 5 | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Procente pentru fiecare scor exact; rânduri = goluri AO Platanias, coloane = goluri Atsalenios.
Factori de risc
- Eșantion mic. Avem doar 3 / 5 meciuri recente pentru cele două echipe, așa că mediile de goluri se pot mișca mult de la un meci la altul.
- Atac anemic: AO Platanias. AO Platanias a marcat doar 1 în ultimele 3 meciuri, deci un pariu pe golurile ei e riscant.
- Forma și cotele nu se potrivesc. Forma sugerează 1,77 goluri, cotele doar 2,58. Modelul ia media, dar o diferență atât de mare înseamnă că una dintre surse greșește.
- Marjă mare. Casele păstrează aproximativ 11,0% pe piața 1X2, deci cotele sunt mai mici decât probabilitățile reale.
- Egal plauzibil. Egalul are 28% în model, peste media obișnuită, și poate strica un pariu pe victorie simplă.
- Limitele modelului. Poisson tratează golurile celor două echipe ca independente și nu vede absențe, rotații, vreme sau motivație. E un punct de plecare, nu o garanție.
Verdict
Șansă dublă X2 are 77% în model (cotă corectă 1.30), dar cota 1.17 e sub ea, deci plătește prea puțin. Sub 2.5 goluri are 63% în model (cotă corectă 1.59), iar cota 1.77 e peste ea, deci are valoare. Nu marchează ambele (NG) are 58% în model (cotă corectă 1.72), iar cota 1.87 e peste ea, deci are valoare. Scorul cel mai probabil: 0–1 (15,3%).
gazdă deplasare · scară din ultimele meciuri, nu un model
Niciun pont încă pe meciul ăsta.
GG
Peste / sub 2.5
Nu avem H2H legat de meciul ăsta.
Întrebări frecvente
La ce oră începe AO Platanias – Atsalenios?
Meciul începe sâmbătă, 17 octombrie, ora 16:00, ora României. Programul complet al zilei e pe pagina de meciuri.
În ce competiție se joacă AO Platanias – Atsalenios?
Meciul face parte din Gamma Ethniki (Grecia). Mai jos găsești și alte meciuri din aceeași competiție, cu cote și analiză.
Ce spun cotele despre AO Platanias – Atsalenios?
Cotele 1X2 sunt 3.90 / 3.35 / 1.80. Fără marjă, asta înseamnă 23% pentru AO Platanias, 27% egal și 50% pentru Atsalenios, cu Atsalenios favorită la cota 1.80.
Câte goluri se așteaptă în AO Platanias – Atsalenios?
Modelul nostru estimează 2,17 goluri (0,83 pentru AO Platanias, 1,34 pentru Atsalenios). Peste 2.5 goluri are 37%, GG are 42%, iar cel mai probabil scor este 0–1.